سفارش تبلیغ
هاست ایران
هاست ایران

یک آغازگر اجرایی در مورد هوش عمومی مصنوعی

به نظر می رسد تیترهایی که هشدار می دهند هوش مصنوعی (AI) بشریت را به آینده ای دو طرفه سوق می دهد همه جا وجود دارد. رهبران برجسته اندیشه، از چهره های دره سیلیکون گرفته تا دانشمندان افسانه ای، هشدار داده اند که اگر هوش مصنوعی به هوش عمومی مصنوعی یا artificial general intelligence (AGI) تبدیل شود - به اندازه انسان توانایی یادگیری وظایف فکری را دارد و این تهدیدی جدی خواهد بود.
 
با دیدن این هشدارها، داستان ها و تصاویر، کمتر کسی را می توان به دلیل باورِ قریب الوقوع بودن ظهور AGI مقصر دانست. بنابراین تعجب آور نیست که بسیاری از گزارش های رسانه ای و ارائه های تجاری در مورد یادگیری ماشین با تصاویر ناراحت کننده ای از روبات های انسان نما همراه است.
 
با این حال بسیاری از معتبرترین محققان و دانشگاهیان مسائل را متفاوت می بینند. آنها استدلال می کنند که ما دهه ها با تحقق AGI فاصله داریم و حتی برخی پیش بینی می کنند که AGI را در این قرن نخواهیم دید. با این همه عدم اطمینان، چرا مدیران باید امروز به AGI اهمیت دهند؟ پاسخ این است که، گر چه زمان AGI نامشخص است، اما اثرات مخربی که می تواند بر جامعه داشته باشد قابل اغماض نیست.
 
تاکنون در باره تأثیر احتمالی هوش مصنوعی و اهمیت مدیریت دقیق انتقال به دنیایی خودکارتر، مطالب زیادی نوشته شده است. هدف از این مقاله تهیه یک مقدمه بر AGI برای کمک به مدیران در درک مسیر دستیابی ماشین ها به هوش در سطح انسانی، شاخص های اندازه گیری پیشرفت و اقداماتی است که خواننده می تواند برای شروع آماده سازی امروز انجام دهد.
 

هوش عمومی مصنوعی چقدر قریب الوقوع است؟

در پیش بینی این که AGI تا سال 2300 نخواهد رسید، رادنی بروکس، متخصص روباتیک MIT و بنیانگذار iRobot ، صراحتاً بیان می کند: "این زمانی کافی برای درک بیم و امیدهای هوش مصنوعی است. به اعتقاد من، بیشتر آنچه در عناوین می خوانیم ... کاملاً بی ربط است. "
 
بروکس تنها صدای مخالف نیست. محققان برجسته هوش مصنوعی مانند جفری هینتون و دمیس حسابیس اظهار داشته اند که AGI  در هیچ کجا به واقعیت نزدیک نیست. در پاسخ به یکی از پست های بروکس، یان لکون، استاد مؤسسه علوم ریاضی کورانت در دانشگاه نیویورک (NYU) ، بسیار صریح تر بیان داشت: "توضیح دادن به غیر متخصصان دشوار است که AGI یک «چیز» نیست،" " و این که اکثر مواردی که AGI را در نام خود دارند با موضوعاتی بسیار نظری و انتزاعی سروکار دارند..."
 
هنوز هم اما  بسیاری از دانشگاهیان و محققان معتقدند که حداقل فرصتی برای دستیابی به هوش مصنوعی در سطح انسانی در دهه آینده وجود دارد. ریچارد ساتون، استاد علوم کامپیوتر دانشگاه آلبرتا، در یک سخنرانی در سال 2017 اظهار داشت: "رسیدن به هوش مصنوعی در سطح انسانی یک موفقیت علمی عمیق (و یک مزیت اقتصادی) خواهد بود و ممکن است تا سال 2030 (با احتمال 25?) یا 2040 (با احتمال 50?) - یا به طور کلی در هر زمانی (با 10? احتمال) واقع شود. "
 
مدیران باید چه مواردی را از این بحث دور کنند؟ با توجه به نقطه عطف بالقوه چشمگیری که AGI می تواند در جامعه ایجاد کند، وجود حتی احتمالی کم برای دستیابی به AGI در دهه آینده توجیه کننده توجه به تحولات در این زمینه است. همان طور که لکون توضیح می دهد: "یک حوزه تحقیقاتی باریک وجود دارد که اگر چه اهداف بلند پروازانه ای برای پیشرفت در سطح هوش انسانی دارد، اما در روش های علمی و مهندسی نیز به آن اندازه کافی پایه ریزی شده است تا بتواند پیشرفت واقعی در فناوری به دست آورد. این، نقطه‌ی شیرین است. "
 
برای رهبران تجارت، شناسایی محققانی که در این نقطه شیرین فعالیت می کنند بسیار حیاتی است. برای موفقیت روبات ها و هوش مصنوعی در دنیای ما، انسان ها باید تمایل داشته باشند با آنها تعامل داشته باشند و از آنها نترسند.در این راهنمای اجرایی به سویAGI ، هدف ما این است که با مرور تاریخچه این رشته به خوانندگان کمک کنیم تا ارزیابی لازم را در مورد مشکلاتی که قبل از اینکه محققان ادعا کنند نزدیک به توسعه هوش مصنوعی در سطح انسان هستند باید حل شوند، انجام دهند، و آنچه مدیران باید با توجه به این بینش انجام دهند، انجام شود.
 


تاریخ : چهارشنبه 99/8/28 | 10:21 صبح | نویسنده : مهندس سجاد شفیعی | نظرات ()
.: Weblog Themes By BlackSkin :.