سفارش تبلیغ
سرور مجازی
مدل خطی نیتریل بوتادی ان رابر
واکنش تشکیل بوتادی ان رابر
واکنش تشکیل بوتادی ان رابر
نام ماده: نیتریل بوتادی ان رابر(Nitrile butadiene rubber)
نام تجاری: ان بی آر(NBR)
سایر اسامی: acrylonitrile butadiene copolymer, acrylonitrile butadiene
تاریخچه:

نیتریل رابر (Nitrile rubber) یا بونا-ان (Buna-N) یک کو پلیمر مصنوعی از اکریلونیتریل (ACN) و بوتادی ان (Butadiene) است. بعضی از نام های تجاری آن عبارتند از: Nipol, Krynac and Europrene
نیتریل بوتادی ان (NBR) یکی از اعضای خانواده کوپلیمرهای اشباع نشده 2-پروپن نیترید با ایزومرهای مختلف بوتادی ان (1,2butadiene and 1,3butadiene) است. خواص فیزیکی و شیمیایی آن بسیار وابسته به درصد نیتریل در پلیمر است ( هرچه میزان نیتریل در پلیمر بیشتر باشد مقاومت آن در برابر مواد نفتی بیشتر بوده ولی انعطاف کمتری دارد).  خواص انعطاف پذیری آن باعث شده که ماده مناسبی برای مواد یکبار مصرف آزمایشگاهی و بهداشتی و دستکش ها باشد. همچنین از این ماده در صنایع خودرو سازی برای لوله های سوخت واشر و درزگیر استفاده می شود.

 

موارد مصرف:

در صنایع بهداشتی برای دستکش های غیره لاتکس استفاده می شود.
در صنایع خودرو سازی برای تسمه پروانه، لوله ، رینگ ها، آب بندها  درزگیرها ، چرم مصنوعی، رل پرینتر و روکش کابل استفاده می شود.
لاتکس NBR را می توان در تهیه چسب و بایندر رنگ نیز بکار برد.

مجتمع های تولیدکننده:    
خواص فیزیکی و شیمیایی:
مواد مرتبط:
روشهای تولید:

برای تولید hot NBR امولسی فایر (صابون) ، 2-پروپن نیتریل ، مونومرهای گوناگون بوتادی ان (1و3-بوتادی ان 1,2- بوتادی ان) ، ایجاد کننده رادیکال فعال و کاتالیست به وسل پلیمریزاسیون اضافه می شوند. آب به عنوان ماده واسط وارد وسل می شود.  ظرف واکنش 30-40C حرارت داده می شود تا پلیمریزاسیون سریع تر شود و از شاخه دار شدن پلیمر نیز جلوگیری شود. از آنجایی که مونومرهای مختلف موجود قادر به پیشبرد واکنش پلیمریزاسیون نیتریل رابر هستند، ترکیب هر پلیمر نیز فرق خواهد کرد. از این رو هیچ واحدی نیست که در کل پلیمر تکرار شود.
1,3butadiene + 1,3-butadiene + 2-propenenitrile + 1,3-butadiene + 1,2-butadiene → nitrile butadiene rubber
مونومرها را معمولا به مدت 5 تا 12 ساعت برای واکنش رها می کنند. پلیمریزاسیون تا 70% تبدیل پیش می رود و سپس ماده Shortstop (مانند dimethyldithioarbamate and diethyl hydroxylamine) یا متوقف کننده رادیکال ها به واکنش اضافه می شود. بعد از توقف فرآیند لاتکس تولیدی ، مونومرها واکنش نداده بوسیله جریان دوغابی سرباره جمع آوری می شوند. سپس لاتکس را از فیلترهای گوناگون عبور داده تا ذرات جامد ناخواسته تولیدی، جمع آوری شوند و بعد از آن محصول به تانک اختلاط که قبلا توسط آنتی اکسیدان ها تثبیت شده برده می شود. لاتکس باقی مانده را با عوامل لخته ساز مانند نیترات کلسیم، سولفات آلومنیوم و ... در تانک آلومنیومی مخلوط کرده تا ذرات لاتکس لخته شوند سپس محصول تولیدی را شسته و خشک می کنند.
روش تولید cold NBR نیز مشابه hot NBR است با این تفاوت که راکتور پلیمریزاسیون را بجای 30-40C تا 5-15C حرارت می دهند.

دیاگرام فرآیند (PFD): شماتیک یک واحد تولیدی نیتریل بوتادی ان رابر
واکنشهای شیمیایی:
اطلاعات ایمنی: این ماده اشتعال پذیر نیست و روی پوست تاثیری ندارد.
فایل ایمنی: petronet-safety-nbr-86.pdf

 


تاریخ : شنبه 91/3/13 | 10:49 صبح | نویسنده : مهندس سجاد شفیعی | نظرات ()
.: Weblog Themes By BlackSkin :.